Dlaczego sprzedaż i kupno nieruchomości przez Agenta?

Dlaczego sprzedaż i kupno nieruchomości przez Agenta?

Sprzedaż i kupno nieruchomości to spore wyzwanie i duży stres dla osoby nie mającej specjalistycznej, interdyscyplinarnej wiedzy i doświadczenia – z zakresu konstrukcji umów, znajomości lokalnego rynku, wiedzy o lokalnych planach zagospodarowania przestrzennego, doświadczenia w sprzedaży, marketingu, promocji, a także prawa cywilnego, ksiąg wieczystych, procedur bankowych, kredytów hipotecznych, wystroju wnętrz, fotografii a nawet psychologii.

Bardzo łatwo podpisać niekorzystaną umowę, która nie tylko nie ochroni Twoich interesów, ale wręcz narazi Cię na straty finansowe lub doprowadzi do utraty prawa do własnej nieruchomości. Bardzo łatwo paść ofiarą oszustwa. Nieznajomość procesu i organizacji sprzedaży i kupna nieruchomości jako czynności obwarowanej ogromnymi restrykcjami formalno-prawnymi może wyrządzić dużo szkody.

Oczywiście, jest możliwe sprzedanie czy kupienie nieruchomości samodzielnie. Wymaga to jednak poświęcenia czasu i środków finansowych na znalezienie optymalnych rozwiązań, dotarcie do właściwego klienta, ustalenie często skomplikowanego stanu prawnego nieruchomości, skompletowanie dokumentów, promocję oferty a co najważniejsze - determinacji i zaangażowania.

Czas, determinacja, zaangażowanie, pieniądze oraz … emocje.

Pracując zawodowo, mając rodzinę i inne zobowiązania, trudno nam „wykroić” kawałek wolnego czasu na rozrywkę czy spotkanie z przyjaciółmi. Czas jest zasobem najcenniejszym, którego nikt nigdy nam nie zwróci i nie „rozmnoży”. Czy chcesz ten nieoceniony, a bardzo ograniczony zasób marnować na przebijanie się przez gąszcz procedur, przepisów, telefonów, spotkań, ustaleń, wizyt w urzędach i u notariuszy? czy jesteś gotowy dojeżdżać na nieruchomość, aby okazywać ją potencjalnym nabywcom, czasami kilka razy w tygodniu? A może wolisz … usiąść w wygodnym fotelu i poczytać ulubioną książkę, pobawić się z dzieckiem, a wszystkie te zadania powierzyć profesjonaliście?

Agent zdejmie z Twojej głowy wszystkie te problemy. Z rzetelnym Agentem transakcja przebiegnie szybciej, sprawniej i co najważniejsze - bezpiecznie. Agent zadba o Twoje mienie jak o własne. Zweryfikuje każdego wchodzącego na nieruchomość, przedstawi raport ze spotkania z potencjalnym nabywcą, pomoże przejść bezpiecznie i z optymalnym skutkiem przez zawiłości formalne: prawne, finansowe, związane z umowami notarialnymi (przedwstępną i przenoszącą własność), procedurami bankowymi (jeśli na sprzedawanej nieruchomości jest kredyt lub jeśli kupujący posiłkuje się kredytem) oraz czynnościami faktycznymi (przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, okazywanie nieruchomości, sporządzenie protokołu zdawczo – odbiorczego, wsparcie posprzedażowe).

 

Emocje zawsze grają na Twoją niekorzyść. Jeśli sprzedajesz mieszkanie, wiążesz z nim często silne uczucia: jest to Twój dom, tu urodziło się Twoje dziecko, spędziłeś tu dzieciństwo. To bardzo utrudnia korzystną i szybką sprzedaż. Jesteś wtedy skłonny zawyżać cenę, co sprawi, że będzie ona nierynkowa (nikt nie zainteresuje się Twoją ofertą). Jesteś skłonny zrezygnować z klienta, który skrytykuje Twój dom. Pośrednik przy wycenie uwzględni faktyczny stan nieruchomości (jej standard) oraz sytuację na lokalnym rynku - nie sentymenty. Sprawdzi, czy nie kupujesz domu, przy którym za kilka lat wybudowanie zostanie obwodnica lub centrum handlowe. Pośrednik optymalnie skalkuluje cenę, by jak najszybciej znaleźć kontrahenta, który zapłaci najkorzystniejszą w danych okolicznościach cenę. Od tego bowiem zależy jego wynagrodzenie. Odpowiedz sobie zatem na pytanie: chcesz sprzedawać, czy sprzedać?

W sieci można znaleźć setki wzorów dokumentów. Ale skąd możesz wiedzieć, czy ten wzór jest zgodny z obowiązującym prawem? Nasze wzory dokumentów są zgodne z prawem, które przecież często się zmienia. Jako Agencja znamy również rafy i niebezpieczeństwa czyhające ze strony nieuczciwych kontrahentów.

Agenta też trzeba umieć wybrać.

Wszystko zależy od człowieka. Wybierając profesjonalistę, zawsze sprawdzaj wiarygodność jego i Firmy, którą reprezentuje. Jakie opinie wystawiają Klienci Agentowi? Jakie Agent ma doświadczenie, na ile jest wiarygodny (strona www, media społecznościowe, opinie znajomych)? Czy może się pochwalić tytułem zawodowym (licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami) potwierdzającym wiedzę, która jest bazą dla doświadczenia? Jakie transakcje, ile i w jakim czasie przeprowadził? Jaka jest jego skuteczność?

Dochowując staranności, na pewno wybierzesz rzetelnego i zaangażowanego w swoją pracę agenta, który wzorowo wywiąże się z powierzonego mu zadania.