Kupno nieruchomości

Kupno nieruchomości

Przede wszystkim na pierwszym spotkaniu określisz, jakie są Twoje oczekiwania wobec nieruchomości, którą chcesz kupić. Porozmawiamy o lokalizacji, metrażu, liczbie pokoi, cenie. Ustaliwszy okres poszukiwania, docelowy rynek (pierwotny, wtórny) oraz kiedy ma nastąpić zakup wymarzonego mieszkania, porozmawiamy o zakresie mojej pracy oraz wynagrodzeniu, a następnie podpiszemy umowę pośrednictwa na zakup nieruchomości.

Co zyskujesz?

Po pierwsze, sprawne i szybsze poszukiwania, oszczędność czasu. Otrzymujesz tylko te oferty, które spełniają Twoje oczekiwania, są indywidualnie dla Ciebie wyszukane i zweryfikowane. Nie wykonujesz dziesiątków telefonów przeglądając oferty, które są już często nieaktualne lub zdublowane przez agencje pracujące na umowach otwartych. Jeśli ogłosiłeś na którymś z portali, że poszukujesz mieszkania, będziesz odbierać dziesiątki telefonów dziennie od agentów nieruchomości. Pracując z agentem, podpisujesz jedną umowę pośrednictwa i to ja dokonuję weryfikacji rynku. Nie tracisz czasu na wysłuchiwanie ofert innych agentów, chcących nakłonić Cię do podpisania „umowy, która do niczego Cię nie zobowiąże” lub wpłaty „niewielkiej sumy” - za pokazanie adresu. Angażując swojego osobistego agenta nieruchomości masz pewność, że cały niełatwy proces poszukiwania odpowiedniej nieruchomości i doprowadzenia do jej zakupu jest w jednych rękach. Odpowiadam za wyszukanie oferty, weryfikację nieruchomości pod względem formalno-prawnym, faktycznym i technicznym, jej prezentację w dogodnym dla Ciebie terminie, adresowanie każdego Twojego pytania i wątpliwości, negocjowanie najlepszych, najkorzystniejszych warunków zakupu, uczestnictwo w podpisaniu aktu notarialnego i przekazaniu mieszkania.

Po drugie, bezpieczeństwo. Większość z nas kupuje i sprzedaje nieruchomości dwa, trzy razy w życiu. Inwestujemy w ich zakup ogromne środki finansowe, czy to własne, czy banku. Kupując mieszkanie, zwłaszcza na rynku wtórnym, słusznie możesz się obawiać, że brak wiedzy doprowadzi (w najlepszym wypadku) do kupienia czegoś, czego w ogóle nie chciałeś kupić, a w najgorszym – do utraty pieniędzy.

 

Zakładam, że nie chcesz kupić mieszkania o znacznie gorszym stanie technicznym niż opisywany przez sprzedającego, mieszkania, którego będziesz tylko jednym ze współwłaścicieli, mieszkania z zameldowanym lokatorem, obciążonego prawami innych podmiotów, które mogą nie być ujawnione w księdze wieczystej – np. służebnością przesyłu lub drogi koniecznej, obciążonego umową dożywocia (taka osoba – dożywotnik – ma niepodważalne prawo do zamieszkania tam do końca swoich dni), z długami, czekającego na licytację komorniczą, mającego nieuregulowane sprawy spadkowe, posadzonego na gruntach, w stosunku do których toczą się spory, z nieuregulowanymi podatkami. W przypadku braku spłaty kredytu przez poprzedniego właściciela mieszkania, bank może zlicytować Twoją nieruchomość, bo ona stanowi zabezpieczenie udzielonego kredytu. W przypadku kupna mieszkania od kogoś, kto nie jest jego właścicielem - i Ty nim nie zostaniesz.

Kilka kwestii możesz sprawdzić w księgach wieczystych (raczej mniej, niż więcej), ale nie dla każdej nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta. Wiele osób liczy na notariusza. To jednak nie jest zadanie notariusza. To zadanie Twoje lub Twojego osobistego pośrednika, a także zespołu profesjonalistów, który za nim stoi.

Po trzecie, znacząco większy wybór ofert. Wykonując moją pracę, wyszukuję odpowiednie oferty zarówno na portalach ogłoszeniowych, w mediach społecznościowych, grupach dla pośredników, jak i te znajdujące się w bazie klientów mojej Agencji i w systemie MLS (system wymiany ofert dla pośrednikach pracujących na umowach wyłącznych). Korzystam też ze swoich własnych kontaktów.

Oferty spełniające Twoje oczekiwania przesyłam Tobie; jeśli któraś z nich Cię zainteresuje, umawiam spotkanie z właścicielem lub reprezentującym go pośrednikiem. Jesteśmy w stałym kontakcie. Prowadzę negocjacje, jestem asertywna – dla mnie to dużo łatwiejsze, ponieważ nie jestem zaangażowana emocjonalnie.

Po tym, jak zdecydujesz się na którąś z proponowanych ofert, sprawdzam ją pod kątem formalno-prawnym; jestem obecna aż do zakończenia transakcji. Pomagam w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, w tym w załatwieniu formalności kredytowych. Biorę udział w procesie sporządzania umowy przedwstępnej kupna nieruchomości oraz umowy ostatecznej u notariusza oraz wskazuję, jakie działania powinieneś podjąć jako nowy właściciel. Mogę, jeśli sobie tego życzysz, uzgodnić z drugą stroną protokół zdawczo – odbiorczy oraz uczestniczyć w przekazaniu mieszkania.

Serdecznie zapraszam do współpracy.